Przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika. Poznaj bezpieczne i legalne sposoby.

Jak wiadomo bezpieczeństwo w drodze to jeden z najważniejszych aspektów podczas podróży z dziećmi. Wiele osób jest przekonane, że jedynym legalnym, a co za tym idzie, również prawidłowym sposobem na przewożenie dziecka jest korzystanie ze specjalnych fotelików, jednak czy to rzeczywiście prawda? Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty stworzyliśmy ten krótki wpis, z którego dowiesz się wszystkiego na temat przewożenia dzieci bez fotelika. Nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Przewożenie dzieci w samochodzie — czy fotelik to konieczność?

Tak jak wspomnieliśmy dla znacznej większości społeczeństwa fotelik to jedyna opcja do przewożenia dzieci. Co ciekawe jeszcze do niedawna prawo przewidywało obowiązek podróżowania w foteliku dla dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Obecnie jednak przepisy te są już nieaktualne, a obowiązek korzystania z fotelika jest ustalany między innymi na podstawie wzrostu dziecka. Mówi o tym artykuł 39  ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku, którego treść brzmi następująco ,, W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym."

Przewóz dzieci w aucie ciężarowym wygląda bardzo podobnie — aktualnie niezależnie od wieku dziecka jego podróżowanie w foteliku jest obligatoryjne, jeśli nie przekroczy wyznaczonego w ustawie wzrostu.

Zasady przewożenia dzieci w samochodzie — wszystko, co musisz wiedzieć o prawie obowiązującym w Polsce

Tak jak wspomnieliśmy, zgodnie z artykułem 39, ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku, dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, powinno być przewożone w foteliku wyposażonym w specjalne pasy bezpieczeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że przewożenie dzieci bez fotelika jest możliwe, nawet jeśli ma ono mniej niż 150 cm wzrostu. Otóż wyżej cytowana ustawa przewiduje pewien wyjątek: jeśli dziecko ma więcej niż 135 cm wzrostu oraz waży więcej niż 36 kg, przewóz dzieci bez fotelika jest dopuszczalny. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że znaczna większość oferowanych obecnie fotelików ma ograniczenia wagowe. W takiej sytuacji przewóz dzieci w aucie powinien odbywać się na tylnym siedzeniu i w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Przewożenie dziecka bez fotelika — sytuacje, w których jest to możliwe

Zasady przewożenia dzieci w samochodzie przewidują również pewnego rodzaju ulgi, wyjątki oraz sytuacje nadzwyczajne. Jedną z takich opcji jest sytuacja, podczas której w aucie znajdują się już dwa foteliki. Dziecko, które ukończyło minimum trzy lata, może usiąść na tylnej kanapie pomiędzy wyżej wspomnianymi fotelikami. To, o czym warto pamiętać to fakt, że opcja ta jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy w samochodzie nie zmieści się już żaden dodatkowy fotelik. Dodatkowo należy wspomnieć również o tym, że dziecko powinno być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Niezwykle ważną informacją, która może działać ponad prawem, jest opinia wydana przez lekarza. Jeśli dziecko na skutek rozmaitych schorzeń lub chorób nie może jeździć w foteliku samochodowym, należy zdobyć zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to jest dokumentem, potwierdzającym chorobę lub niedyspozycję dziecka, a to z kolei sprawia, że jego okazanie jest równoznaczne z brakiem konieczności umieszczania dziecka w foteliku.

Alternatywą dla korzystania z fotelika może okazać się Smart Kid Belt, czyli urządzenie, które podtrzymuje oraz przede wszystkim zabezpiecza dziecko podczas podróży. Smart Kid Belt pozwala na szybki montaż oraz przede wszystkim dopasowuje się do odcinka barkowego dziecka, dzięki czemu ciało pociechy znajduje się w najbardziej optymalnym ułożeniu. Zaletą tego urządzenia jest niewątpliwie fakt, że zapewnia on odpowiednie zabezpieczenie odcinka pasa biodrowego. Warto również wspomnieć o tym, że Smart Kid Belt pasuje do każdego modelu samochodu i w przeciwieństwie do fotelika nie zajmuje dużo miejsca. 

Przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika w wyjątkowych okolicznościach

Co ciekawe, jeśli dziecko z różnych względów będzie przewożone przez tak zwane pojazdy uprzywilejowane, również nie musi znajdować się w foteliku. Do tego typu pojazdów należą między innymi auta policyjne, straży miejskiej, straży granicznej, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Ponadto, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przewożenie dziecka bez fotelika jest możliwe również w taksówkach osobowych. Jeśli dana linia taksówek nie posiada na wyposażeniu fotelików dziecięcych, możesz skorzystać z jej usług, nie martwiąc się o to, że łamiesz prawo. W tego typu wyjątkowych okolicznościach należy jednak zawsze zadbać o to, by dziecko było przypięte pasami bezpieczeństwa, ponieważ stanowią one jedyne zabezpieczenie.

Wielokrotnie podczas tego artykułu powielaliśmy informacje na temat tego, że przewożenie dziecka w samochodzie powinno odbywać się na tylnej kanapie. W tym miejscu należy podkreślić, że przewożenie dzieci w samochodzie na przednim fotelu również jest możliwe, gdy poduszka powietrzna od strony pasażera jest zdezaktywowana, jednak wtedy należy pamiętać o foteliku. Ponadto fotelik powinien być zamontowany tyłem do kierunku jazdy.

Mamy nadzieję, że dzięki wyżej przedstawionym informacjom, wiesz już wszystko na temat tego, kiedy możesz przewozić dziecko bez fotelika.

Product added to wishlist
Product added to compare.